2017  Pantowner Car Show Winners LOGO
SPECIAL AWARDS
     
  Club Participation Lone Eagle Car Club - Little Falls
     
  St. Cloud Mayor's Choice 1919 Pan Car - Slim Carlson & Walt Ellis
     
  Pantowner President's Choice 1959 Chevy - owned by Al Styczynski
     
     
  Hot Rod Hoodlums Pick Chevy 2 dr - owned by Mel Messer
     
 
 
 
VEHICLES DISPLAYED IN ICE ARENA    
 
PLACE CLASS/WINNER MODEL
  Pioneer Class 1889 - 1927  
1st Place Norm Aine 1911 Ford Delivery
2nd Place Lowell Nelson 1925 Ford Model T
     
     
  Pioneer Class 1928-1935  
1st Place Michael  LeAannWitthuhr 1929 Ford Pickup
2nd Place Gary Kreg 1935 Oldsmobile Sport Coupe
     
     
  Classic CCCA – Reg 1925 – 1948  
1st Place Al Longley 1941 Cadillac 60 Special
2nd Place Bob Campbell 1941 Cadillac 60 Special
     
     
  Collector 1936 – 1942  
1st Place Andrew & Jeanette Ulsby 1940 Ford Pickup
2nd Place Al & Jo Schug 1937 Plymouth 4dr
     
     
  Pedal Cars & Bicycles  
1st Place Ed & Helen Maier 1928 Ford Petal Car
     
     
STOCK
PLACE CLASS/WINNER MODEL
  Collector 1946 – 1954  
1st Place John McDowell 1954 Buick Hardtop
2nd Place  Glen Domine 1949 Chrysler ClubCoupe
     
     
  Collector 1955 – 1962  
1st Place Dan Quail 1962 Chevy BelAir
2nd Place Shawn Vouk 1958 Plymouth Hardtop
     
     
  Collector 1963 – 1970  
1st Place Gary Neutz 1966 Pontiac 2 Dr Ht
2nd Place Jim & Gail Leikvoll 1964 Chevy Impala
     
     
  Collector 19671– 1984  
1st Place Bruce Olson 1972 Plymouth Scamp
2nd Place Don Curtis 1978 Lincoln MK v
     
     
  Foreign thru 1984  
1st Place Lance DelFind 1947 MG TC
2nd Place Mark & Donna Roerick 1962 VW Beetle
     
     
  All Vettes & T-Birds thru 1984  
     
1st Place Lorence  Johnson 1962 Ford T-Bird Conv.
2nd Place Nancy Quail 1955 T-Bird
     
     
  All Pony Cars thru 1984  
  (Mustang, Cuda, Camaro, etc…Including convertibles)  
1st Place Rod & Lola Lilga 1967 Ford Mustang GTA
2nd Place Richard Totz 1966 Ford Mustang Fastback
     
     
  4 Doors & Station Wagons thru 1984  
  ( Except Safaris & Nomads )  
1st Place Bill Greisinger 1951 Chevrolet Woody Wagon
2nd Place Allan Arntson 1959 Ford Edsel Wagon
     
     
  Replicas / Kit Cars thru 1984  
1st Place Alfred Kill 1952 MG TD
2nd Place Robert Gustafson 1966 Cobra
3rd Place    
     
  Trucks Stock 1943 - 1984  
1st Place John Deurr 1969 Chevy ElCamino
2nd Place Frank Klein 1949 Ford F-1 Pickup
     
     
  Convertibles thru 1964  
1st Place Michelle & Randal Suter 1954 Nash Metropalitan Conv.
2nd Place Wayne & Karen Hansmann 1959 Ford Galaxie 500 Sunliner Conv
     
     
  Convertibles 1965 - 1984  
1st Place Lee Southerland 1967 Ford Galixie Conv.
2nd Place James & Carolyn Kastella 1969 Olds Cutlass Conv
     
     
  Chevy Stock 1955-1957  
1st Place Steve Christenson 1955 Chevy BelAir Conv.
2nd Place Steve Christenson 1956 Chevy BelAir Conv.
     
     
  Factory Muscle Cars 1961 - 1972  
1st Place Bob Braegelman 1970 Chevelle SS 454
2nd Place Goerge Bell 1964 GTO Post Sedan
     
     
MODIFIED
PLACE CLASS/WINNER MODEL
  Street Rod 1900 – 1934  
1st Place Larry byzewski 1930 Ford Roadster Pick-up
2nd Place John Casey 1929 Plymouth 2dr Sedan
     
     
  Street Rod 1935 – 1940  
1st Place Kevin & Cinda Helmin 1937 Chevy Coupe
2nd Place Bob & Vicki Nieman 1937 Chey Master 2dr
     
     
  Street Rod 1941 – 1948  
1st Place Don Fisher 1948 Merc. Convt.
2nd Place Jim Hennes 1947 Willys Coupe
     
     
  Street Machine 1949 – 1964  
1st Place Tom Zak 1951 Chevy Hardtop
2nd Place Ralph Traut 1964 Plymouth Sport fury
     
     
  Street Machine 1965 – 1984  
1st Place Dave & Donna Vogt 1968 Plymouth 2dr
2nd Place Steve Meyers 1967 Chevy SS 427 Impala
     
     
  Custom thru 1984  
1st Place Dan Hildebrant 1958 Plymouth Savoy
2nd Place Greg Halstead 1958 Pontiac 2dr hardtop
     
     
  Rat Rod thru 1984  
1st Place Bill Gallant 1940 Hudson H. R.
2nd Place Colleem thompson 1938 Chevy Coupe
     
     
  Trucks Modified thru 1954  
1st Place tom & Chris Dunrud 1940 Plymouth Pickup
2nd Place Ron Kinde 1950 Dodge B-2 Pick-up
     
     
  Trucks Modified 1955 – 1984  
1st Place Gregg Chapin 1956 Ford F100
2nd Place Bill Casey 1955 Chevy Pickup
     
     
  ALL Chevy Modified 1955–1957  
1st Place Mike Pietrowski 1956 Belair Nomad
2nd Place Leslie Arvola 1955 Chevy Delray
     
     
     Youth Class (21 & under) thru 1984  
1st Place Josh Klemish 1967 Chevy Camaro
     
     
     
  Pantowners  thru 1984
PLACE CLASS/WINNER MODEL
  Pantowners  Stock thru 1984  
1st Place Dan Blonigen 1962 Ford Sunliner Conv.
2nd Place Tim Carlson 1967 VW 13 Window Bus
     
     
  Pantowners Modified thru 1979  
1st Place Don Blonigen 1956 Ford F100 Custom Pickup
2nd Place Doug Wick 1955 Chevy Bel Air 2-Door Hardtop
3rd Place Tim Goodner 1934 Ford 5-Window Coupe
     
PLACE CLASS/WINNER MODEL
  Pantowners  Modified thru 1984  
1st Place Ron Fruth 1955 Ford Crown Victoria
2nd Place Curt Noronberg 1928 Ford A-Pickup
     
     
  Pantowners Modified thru 1979  
1st Place Don Blonigen 1956 Ford F100 Custom Pickup
2nd Place Doug Wick 1955 Chevy Bel Air 2-Door Hardtop
3rd Place Tim Goodner 1934 Ford 5-Window Coupe
PLACE CLASS/WINNER MODEL
                                                                                                               Motorcycles  thru 1984 thru 1984
  MC-A         American thru 1984  
1st Place Patrick Fouquette 1971 Harley XL
  MC-B        Other   
1st Place David Boese 1941 BSA M-20
  MC-C        500cc or less thru 1984  
1st PLACE Stefan Burtan 1961 Honda Dream
  MC-D         Custom  
1st PLACE Jon Halavac H D Roadking
  MC-E          Scooters thru 1984  
1st PLACE  Wayne Tischer Cushman Scooter
                                                                                     Snowmobiles  
  SM-1    Snowmobiles pre1970  
1st PLACE Mark Schraut 1969 Scorpion
  SM-2     Snowmobiles 1970-1984  
!st Place  Mark Schraut Scorpion J250
SPECIAL AWARDS
     
  Frist Show Car Registered Larry Fredrick     1964 Olds Conv.   Foley
     
  St. Cloud Mayor's Choice ???
     
  Sauk Rapids Mayor's Choice Glen Domine    '49 Chrysler Club Coupe     Sauk Centre
     
  Waite Park Mayor's Choice Tom & Chris Dunrud    '40 Plymouth Pickup     Verndale
     
  First Pantowner Registered Steve Wendt        1939 Chevy      Saint Cloud
 
 
 
  Spectators Choice Dave & Donna Vogt       1968 Plymouth            Cold Spring
 
  Kid's Spectators Choice Robert Dieman      1967 Pontiac Firebird      St. Cloud